sobota, 18 września 2010

W Niemczech wycieka wojskowy raport na temat Peak Oil.

Mimo iz spora czesc z nas jest bardzo podekscytowana zywzkami zlota i srebra, zajmiemy sie na chwile dawno nie poruszanym tematem Peak Oil. Jest jeszcze sprawa wycieku z Zatoki o ktorym zrobilo sie tak cichutko ze az nie moge uwierzyc w zalatwienie sprawy,  ale to na inny temat.

Wydaje sie byc faktem iz niemiecki rzad przygotowuje sie takze po cichu do Peak Oil (podobnie ma jak to sie ma w UK ). W niemieckiej blogosferze krazy raport uzywajacy pojecia "Peak Oil", zostal powierdzony przez Der Spiegel.  Oficjalnie nie jest przeznaczony dla publiki, nie zostal edytowany przez rzad badz ministra obrony, uznawany jako "szkic" opini naukowcow.
Projekt jest dokladniej dzielem Dzialu Analiz ds. Transformacji Bundeswhery. Grupa autorow na czele z niejakim  podpulkownikiem Thomasem Willem uzywa czasmi dosc dramatycznego jezyka, opisuje nieodwracalne zmiany w zapasach surowcow, spadek znaczenia swiata zachodniego,  totalny upadek rynku, powazne kryzysy polityczno-ekonomiczne, niepokoje spolczene

Ponizej siedem punktow wg Der Spiegel odsnosnie upadku rynku i reakcji lancuchowej:

  1. Ropa bedzie wyznacznikiem wladzy, w pewnych wypadkach globalnie
  2. Wzrost znaczenia eksporterow ropy, agersywne domaganie sie narodowych interesow
  3. Polityka w miejsce rynku, kryzys podazy zniszczy liberalizacje rynku energii,  oznacza mniej latwo-dostepnej ropy na swiatowym rynku handlu w imie umow dwustronnych z silnymi panstwami
  4. Upadek rynku - niedobor "zyciodajnych dobr" np niedobor zywnosci jako skutek spadku podazy. Ze wzgledu na powrzechnosci uzycia ropy w przemysle (do 95%), Szok cenowy bedzie zauwazalny zasadniczo w kazdej galezi.
  5. Powrot do gospodarki planowanej, racjonowanie przez rzady
  6. Globalna reakcja lancuchowa, wiele panstw nie bedzie w stanie pozwolic sobie na niezbedne inwestycje
  7. Kryzys polityczny, Peak Oil jako kluczowy punkt zwrotny moze byc odebrany przez populacje jako "normalny kryzys systemowy" stwarzajacy pole dla przeroznych ideologii, ekstremistow, alternatyw dla obecnych rzadow.
Krotko mowiac dosc jasno przedstawione pespektywy wg ktorych kazdy kraj zorientowany na gospodarke rynkowa upadnie. Nie konczy sie tylko na skutkach ekonomicznych, obrazuje rowniez iz niemozliwosc zdobycia danych surowcow w pewnych przypadkach doprowadzi predzej czy pozniej do otwartego konfliktu. 
Wiecej info znajdziesz u zrodla 


5 komentarzy: