sobota, 12 grudnia 2009

Ile jest naprawdę ropy w Iraku?

Sytuacja wojenna w Iraku od ładnych paru lat spowodowała iż Peak Oil dla tego kraju przesunie się w czasie. USA nie zamierzało wycofać się z tego kraju od samego początku. Po to właśnie wybudowano ogromne kompleksy wojskowe z których największy to tzw. Camp Anaconda niedaleko Bagdadu (15 mil kwadratowych). Takich baz nie buduje się tymczasowo ale nie wszyscy chcą uwierzyć.

Ile jest naprawdę ropy w Iraku?
Były minister ropy i aktualny doradca premiera Thamir Ghadhban mówi że realistyczne wydobycie w Iraku przez następne 6 lat to 6 mbd w odróżnieniu od 10 czy 11 mbd proponowanych przez zagraniczne korporacje naftowe, które licytują 10 nietkniętych pól naftowych w tym kraju.
Wg planu doradcy premiera Irak do 2012 osiągnie 4.1 mbd, a do 2017 docelowo 6 mbd.  klik 


Wizja IEA

Człowiek z jednego z potencjalnie poważniejszych źródeł śledzących i prognozujących ceny na rynku energii IEA - FATIH BIROL ostrzega że jeśli nie pojawią się nowe odkrycia to przy aktualnym wzroście zapotrzebowania na świecie Peak Oil nastąpi w 2020. Dotyczy to wg niego jednak konwencjonalnej ropy w przeciwieństwie do np. piasków roponośnych (Kanada), choć ja sam się zastanawiam skąd weźmiemy tyle gazu przy obróbce do uzyskania z nich ropy nie wspominając o wodzie. klik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz