piątek, 29 października 2010

Srebro po $30 w ciągu 18 dni?

Dzieją się rzeczy bardzo ciekawe, szczególnie interesująco wygląda srebro, choć jak mawiam jego brat bliźniak złoto dużo nie odstaje. Po raz kolejny w ostatnim czasie znany James Turk nadstawia karku tym co mówi, a mówi iż srebro szykuje nam rajd do trzydziestki i to w jakim czasie?! Nie będę się rozwodził nad tą analizą więcej szczegółów znajdziesz tutaj, chciałem nadmienić że coś takiego się pojawiło i warto o tym wiedzieć bo człowiek ten nie jest w ciemię bity.
Pojawiają się także istotne informacje, jak choćby ta która jest dla kogoś kto śledzi "metale" bardzo ważna a mianowicie iż jeden z komisarzy CFTC (organizacja zajmuja sie regulacja na rynku towarów tzw. commodities) Bart Chilton ujawnia publicznie że dochodziło niejednokrotnie do sterowania cenami szczególnie srebra.
"I believe there have been repeated attempts to influence prices in the silver markets,..."  "...There have been fraudulent efforts to persuade and deviously control that price."
W końcu ta prawda przebija się do powaznych mediów np tutaj i tutaj i może się okazać prawdziwą puszką Pandory ze skutkami na ceny metali.
Kolejna ważna wiadomość o wczorajszym złożeniu pozwu w Nowym Jorku przeciwko HSBC i JP Morgan w sprawie manipulacji na rynku srebra.
Dla tych którzy o tym nie słyszeli jest coś co nazywa sie "spoof trading orders", polega to na tym że składa się wielkie zlecenia które nie są natychmiast wykonywane a które wpływają na rynek, zlecenia te przed wykonaniem po tym jak wywierają zamierzony efekt na rynku zostaje anulowane i tego właśnie między innymi dotyczy ten pozew.

Na koniec zrobie coś czego wczesniej nie robiłem a zrobie w drodze wyjątku ponieważ nadchodzące dni beda bardzo ciekawe. Przedstawie opinie na temat prognozowanych cen szczególnie srebra. Ci którzy go posiadają powinni się go trzymać i przygotować na dużą zmienność, duże ilości "shortów" nie pokryją się bez walki. Cena srebra jest obecnie bardzo ladnie odwrotnie skorelowana z zielonym. aktualna cena $24,00 to euro/dolar 1,4 mozna zatem oczekiwac iz jesli dolar spadnie a jest presja na spadki to odpowiednio poziom  $22 to 1,3 a $25,5 to 1,5.   Prognozy srebra na najblizszy tydzien to $24-25,  na okres od 1 do 6 miesiecy do 24-26+, powyzej 6 miesiecy 25-30.
Dobrze jest sie przygotowac na 3 listopada kiedy to caly swiat finansowy skieruje swoje oczy na spotkanie FOMC i to co zrobi Ben helikopter. Duzo mowi sie o QE2, nawet zbyt duzo, rynek oczekuje dodatkowego stymulantu w ilosci okolo 1T amerykańskiego , niektorzy uwazają 2, a np. Goldman obliczyl ze Ameryce w chwili obecnej potrzebne jest dodatkowe 4.  Realna sytuacja moze wygladac tak ze jesli FED oglosi dodatkowe QE to bedzie to mniejsza kwota niz wszyscy oczekuja np 500 amerykańskich bilionów lub mniej co bedzie odebrane jako rozczarowanie i sygnał do wyprzedarzy zlota i srebra oraz kupna dolara, jednak bedzie to krótka reakcja ponieważ może sie okazać ze poczatkowa kwota z biegiem czasu okaże się znacznie wieksze za pomoca trików co spowoduje odwrocenie sytuacji.
5 komentarzy:

 1. Znakomity wpis - najwyższy poziom. Jesteś moim drugim guru:) (pierwszy to cynik9)

  Teraz już absolutnie poważnie. Też niepokoi mnie powszechne przekonanie o dużych rozmiarach QE2, shorty commercials spadły i stało się to trochę zbyt łatwo, a przede wszystkim bez korekty. Trochę nie chce mi się wierzyć iż przegrali/odpuścili.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przynajmniej zmniejszy to deficyt w Polsce ;) Srebro z KGHM będzie się dobrze i drogo sprzedawać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się spodziewałem korekty przynajmniej do $22 a tu trochę dziobnęło w dół i dzisiaj znowu najwyższa cena PLN.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tym hurra optymistycznym Jamesem Turkiem to już się raz sparzyłem, kiedy w połowie 2008 roku, gdy dolar znajdował się na minimach, zapowiadał w podobnym tonie jego pewny krach, a wraz z tym ceny złota i srebra w stratosferze. Było to tuż przed spektakularną falą deflacyjną, która spowodowała potężną przecenę na surowcach, szczególnie na srebrze sprowadzając je do blisko 9$. Przynajmniej w ujęciu kontraktów. Także tym razem nieco sceptyczniej podchodzę do jego opinii mając na uwadze, że sam jest właścicielem GoldMoney i stąd z reguły nieco przesadzone z jego strony targety cenowe dla złota. Faktem jest, że członkowie obozu usiłującego dyskredytować istnienie wszelkich manipulacji na rynku srebra dokonywanych przez banki inwestycyjne jak HBSC i JP Morgan zaczyna się robić bardzo nerwowy, co widać w poniższej dyskusji.

  BNN - Silver Market Manipulation Debate (David Morgan & Jeff Christian)
  http://www.youtube.com/watch?v=ulnCAZBDRKY&feature=player_embedded

  Więc, kto wie może faktycznie tym razem jest coś na rzeczy i będą musieli zrobić short covering.

  OdpowiedzUsuń
 5. no no:), 18 dni????, dziś 04.11.2010r., a już 27$, jaja kwadratowe się dzieją, choć w sumie przy tych jajach to i 300$ mogłoby być:)

  OdpowiedzUsuń