niedziela, 22 listopada 2009

Sześć powodów dla których warto posiadać złoto


1. Przy obecnych stopach procentowych (USA około 0 - 0,25%) „koszt okazji” posiadania złota w stosunku do obligacji rządowych (T-bills) jest zdecydowanie na korzyść tego pierwszego z uwagi na to iż zysk z obligacji jest znikomy.


2. Amerykański Fed będzie zwiększał dług i ewentualnie przyczyni się do światowej inflacji banków centralnych, które będą próbowały zdewaluować swoje waluty aby utrzymać silnego dolara.


3. W chwili obecnej banki centralne na świecie są kupującymi netto złota, szukają w ten sposób ochrony przed słabnącym dolarem.


4. Wiele krajów zwiększa swoje zapasy złota. Z jednej strony kraje rozwinięte takie jak Włochy, Francja posiadają odpowiednio 66,6 i 70,6 procent swoich rezerw w złocie, z drugiej kraje jak Rosja, Chiny są w posiadaniu tylko odpowiednio 4,3 i 1,9 procent swoich rezerw w złocie. W takim przypadku kraje rozwijające mają usprawiedliwienie do zwiększenia swoich rezerw złota.
Właśnie pojawiła się pogłoska że Niemcy mają niedługo ogłosić iż zamierzają kupować złoto. Zobacz co mówi Max Keiser około min 7:30 link


5. Bardzo mało ludzi posiada złoto. W USA coraz więcej osób skłania się do sprzedaży biżuterii poprzez serwisy typu Cash4Gold.

6. W końcu tylko kilka krajów takich jak Chiny zachęcaja obywateli do kupowania złota jako formy oszczędzania. Np. większość Amerykanów nie widziała złotej monety w swoim życiu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz