poniedziałek, 31 maja 2010

Popyt na złoto.

Pomimo ostatnich spadków złota, które uważam za rozsądną cenę aby dołożyć coś do swojej puli, popyt na nie nie maleje. Na dzień dzisiejszy przy cenie poniżej $1200 zakup złota wydaje się okazją i każdy większy spadek poniżej tego poziomu można traktować jako okazje. Uważam że o poziomie $1000 możemy już zapomnieć, nawet poziom $1100 wygląda jak przeszłość, choć nigdy nie można mówić nigdy, jeśli taka okazja nadarzyłaby się to mając środki traktowałbym to jako dobrą okazje.

Update zaczynamy od poszukiwania magicznego dotyku Midasa przez dokładanie pozycji w SPDR Gold Trust przez Johna Paulsona i Richarda Chilto. Wielu menadżerów funduszy "hedge" zwiększa udziały między innymi w Barrick Gold, NovaGold Resources, Market Vectors Gold Miners ETF. Wśród wiekszych inwestorów wymienić można Eric Mindich's Eton Park Capital, John Griffin's Blue Ridge Capital, George Soros (ten sam co sie zapierał o bańce na złocie).

Inwestorzy brytyjscy którzy w obawie przez drakońskim wzrostem opodatkowania zysków kapitałowych (przyszły kwiecień) nawet do 50% uciekają w złoto. Jeden z dilerów złotych monet mówi:
"This week we sold more than in any other one-week period," he said. "The vast majority of the buying is related to capital gains tax." 
Jak podaje z kolei Wall Street Journal, nowojorski magnat rynku towarów Thomas Kaplan wchodzi "all in" w złoto.

Nawet nasi zachodni sąsiedzi nie próżnują, niemieccy dilerzy i banki próbują kupywać z RPA złote Krugerrandy w szybszym tempie niż po upadku Lehman Brothers
Panicking German dealers and banks have been desperate to get their hands on krugerrands, the world’s most popular gold coin.
We have some extraordinary sales to German customers,” says Deborah Thomson, the Rand treasurer. The refinery, which usually sells 2,000 coins to each customer at a time, says that last week it received an order from one German bank for 30,000 coins. Another bank requested 15,000 coins. 

niedziela, 30 maja 2010

Czy wybuch nuklearny byłby rozwiazaniem na wyciek w Zatoce Meksykańskiej?

Wygląda na to iż drugi wyciek z poprzedniego video, 5 do 6 mil od tego oficjalnego o ktorym mowil Matt Simmons (oficjalnie nie potwierdzony) powstal podczas wybuchu na platforime, z rozdzielenia głownej lini odprowadzajacej od czoła odwiertu (stad roznica w odleglosci, głowna linia ma okolo 1,5 km bo na takiej glebokosci jest oficjalny wyciek, drugi prawdopodobny jest dalej)
wellhead got tossed far away from the well bore but the riser which was attached to the rig floor was separated from the wellhead
Wg Matta Simmonsa jednym z sensownych obecnie pozostałych rozwiazan jest proba zatamowania wycieku przez wybuch np nuklearny i powierzenie tego zadania wojsku. Technika wykorzystywana była już przez Rosjan.
Such techniques have been used by the russiona on several different occasion.


Czy dlatego jak to można bylo przeczytac w linku z jednego posta poniżej Obama wysyła tam miedzy innymi eksperta od pierwszej bomby wodorowej?

Chu chose another JASON think tank member, Richard L. Garwin, for his oil spill taskforce. Garwin, 82, a physicist and IBM Fellow Emeritus, is a military-technology and arms-control consultant to the U.S. government. He helped design the first hydrogen bomb in 1951, according to the Los Alamos National Laboratory.

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) - rzadowa agencja ds. kondycji oceanów i atmosfery ostatnio zauwazyla iż na dnie znajduje się duża plama dotąd nie zauważona na zdjeciach
Naukowcy z uniwersytetu południowej florydy wydaja się to potwierdzac

BP używa chemikaliów które prawdopodobnie powodują że plama czesciowo przemieszcza sie po dnie i dlatego nie widać jej w całości.
This discovery seems to confirm the fears of some scientists that -- because of the depth of the leak and the heavy use of chemical "dispersants" -- this spill was behaving differently than others. Instead of floating on top of the water, it may be moving beneath it."
BP odrzuca taką wersje.

Do tego wszystkiego jeszcze dochodza nieciekawe prognozy hurganowe (sezon zaczyna sie 1 czerwca)
An “active to extremely active” hurricane season is expected for the Atlantic Basin this year

sobota, 29 maja 2010

Zatoka - kolejny wiekszy wyciek 5 do 6 mil dalej?

Kilka mil dalej od pokazywanego w podwodnych kamerach oficjalnego wycieku (podstawowy 21" do 23") jest jeszcze jeden duzo wiekszy. Jesli to co mowi Matt Simons jest prawda, rzad amerykanski powinien niezwlocznie ujawnic badz zaprzeczyc tym informacja.

piątek, 28 maja 2010

Szczescie w nieszczesciu ze wyciek wydarzyl sie blisko

Byron King kontynuuje swoje zdanie na temat glebokich wiercen na wodach. Uwaza iz przyszlosc lezy wlasnie w odwiertach glebinowych poniwaz sa one ostatnim bastionem rezerw ropy (mozliwe uzyskanie nawet do 50000 barylek ropy na dzien z pojedynczych odwiertow) pomimo tego iz mamy potencjalnie rezerwy konwencjonalnych zloz na ladach w takich rejonach jak Arabia Saudyjska, Wenezuela, Meksyk, Rosja. Problemem jest to ze zagraniczne koncerny nie maja tam wstepu lub jest on mocno ograniczony, przemysl czesto jest znacjonalizowany. Moze Saudyjczycy maja jeszcze troche ropy po $10 za barylke, moze na swiecie jest jeszcze wiecej ropy po $70 czy $80 ale najwiecej jest tej po $200 i duza czesc znajduje sie gleboko pod woda.
Ciekawe jest stwierdzenie iz wiekszosc badan dotyczacych bezpieczenstwa i mozliwosci kontroli eksploatacji glebinowych zloz ktore powinny byly zostac przeprowadzone w ubieglych 20 latach,  mialo miejsce w ostatnim miesiacu (katastrofa w zatoce). Jest to o tyle wazne iz stoimy w obliczu nieuniknionego  wejscia na tereny dotychczas nie wykorzystywane a znajdujace sie pod woda. Szczescie w nieszczesciu ze wyciek wydarzyl sie akurat blisko infrastruktury dajacej mozliwosc jakiejkolwiek sensownej reakcji. Co staloby sie gdyby doszlo do niego 8000 mil od USA np gdzies na poludniu Afryki albo na Antarktydzie? Mozliwosc sensownej reakcji jest wowczas prawie rzadna. Miejsce na wyciek "nie moglo byc lepsze",  po pierwsze cieply klimant pomaga walczyc z ropa (bakterie) , straz nabrzezna USA, rzad USA w polaczeniu z BP posiadaj flote okolo 750 statkow,  samoloty rozpraszajace zwiazki neutralizujace i zbierajace niezbedne dane. Razem moga przynajmniej probowac cos zrobic.
Pytanie ktore sie nasuwa to co majac technologie bedziemy mogli zrobic w przyszlosci jesli chodzi o samo bezpieczenstwo takich inwestycji i czy wogole pozwolic na nie.

środa, 26 maja 2010

Kanada, kolejny glos potwierdzajacy "Peak Oil"?

Kanda, Kolumbia Brytyjska - Blair Lekstrom minister energii i produktow ropopochodnych podczas debaty zapytany przez krytyka zwiazanego z energia, czy komisja ds gazu i ropy zrobila cokolwiek w sprawie "Peak Oil" odpowiedzial ze sa ludzie ktorzy wierza i nie wierza iz osiagnelismy Peak Oil czy Plateau, a nasi ludzie sledza ten okreslony bieg wydarzen.
"There are people that think we have plateaued or peaked, and there are others that don't," 
"So it's an ongoing debate, and our staff do follow that."
Jest to pierwsze publiczne potwierdzenie rzadu tej prowincji mozliwosci globalnego szczytu produkcji ropy.

Zapytany takze czy posiada dokumenty lub materialy stworzene przez jego ministerstwo, odpowiedzial ze posiadaja prezentacje.
"I will point out that we do have a PowerPoint that we will ensure that we get to the member," Lekstrom said. " ... " I would offer, if the member would want, a briefing to the member on the issue of peak oil, through our ministry."

wtorek, 25 maja 2010

"Top kill". "Junk Shot", BP wyglada na coraz bardziej zdesperowane

Reuters podaje iz BP zmniejszylo swoje szacunki ilosci przechwytywanej wczesniej ropy (podawano roznie od 3000 do 5000 barylek z gazem). W dniu dziesiejszym jak swierdzono w ciagu 6 dni do 23 maja ilosc ta wahala sie w granicach od 1360 do 2010 barylek i jest to duzo mniej niz polowa oficajnie podawanego wycieku. Koszty calej operacji rosna jak na drozdach, niedawno szacunki podawaly $625 mln, a obecnie $760 mln, z tego powodu BP wydaje sie byc coraz bardziej zdesperowany z probami coraz to nowych metod, tym bardziej ze Obama zaczyna mocno naciskac i w razie braku relatywnie szybkich rezultatow odsunie BP od calej operacji (niedawno Barack Obama powolal grupe specjalnych naukowcow , miedzy innymi czlowieka od bomby wodorowej, badan na Marsie).  BP caly czas prowadzi dwa odwierty ktore beda gotowe gdzies kolo sierpnia, ktore wydaja sie glowna i czasochlonna jego bronia (bez gwaraccji rezultatu a nawet z mozliwoscia jeszcze wiekszej katastrofy, patrz jeden z postow ponizej) w powstrzymaniu wycieku. Za dwa dni (poranek 26 maja) maja sie odbyc proby zatamowania wycieku ciezkimi plynami (tzw. "Top Kill"), w razie niepowodzenia przygotowywany jest juz cos o nazwie "Junk Shot

czwartek, 20 maja 2010

Czy Iran może zablokować Zatoke Perską?

Czy ta wąska cieśnina w Zatoce może zostać zablokowana? Jak podaje izraelski serwis israelnationalnews, Iran 4 maja bierzącego roku ogłosił że od 5 maja urządzi sobie ćwiczenia wojskowe przez kolejne osiem dni. Z tego co można doczytać urządzili sobie coś na wzór check pointu, zatrzymując, przeszukując i fotografując kilka zachodnich statków w celach jak to się określa "środowiskowych". Irańczycy przepędzili również amerykański samolot rozpoznawczy obserwujący intensywne ćwiczenia. Cały pokaz miał na celu wysłanie sygnału ostrzegawczego wobec ONZ i proponowanych sankcji przeciwko temu krajowi. Jakakolwiek blokada spowodowałaby ostry wzrost cen ropy i gazu na świecie, szczególnie tym uzależnionym zachodnim (20% światowego tranzytu ropy wiedzie przez te miejsce).

poniedziałek, 17 maja 2010

Wyciek nie(opanowany)

W sieci mozemy juz znalezc informacje o tym jak to BP ich partnerzy radza sobie z wyciekiem. Z calym szacunkiem dla autora i jego wiedzy ale informacja wprowadza w blad czytelnika, sam tytul "Wyciek w zatoce opanowany" jest mylacy, mimo iz znajdziemy informacje o tym ze ropa wciaz tam wycieka. Brakuje nawet ogolnych liczb i wzmianki o tym ze opisane rozwiazanie to po prostu kropla w morzu potrzeb.

BP twierdzi ze udaje im sie powstrzymac uplyw 1000 barylek z oficjanie podawanej skali wycieku na poziomie 5000 barylek. Ile to jest? 20%, nie wiadomo czy mozna bedzie nawet zwiekszyc ta liczbne. Jak dla mnie i nie tylko, nie jestesmy nawet blisko rozwiazania problemu. Pomijajac sprawe iz inne zrodla twierdza ze skala wycieku to 70 000 barylek, ale to juz wiadomo, kwestia nad ktora mozna sie spierac. Oczywiscie mozna wierzyc np. BP w skali wycieku bo na pewno nie maja interesu w dezinformacji.

Mozna takze nie zwracac uwagi na fakt iz jesli swiat naukowy proponuje zmierzyc realna skale wycieku, otrzymuje odpowiedz od rzecznika BP iz bylby to nadmierny wysilek, nieodpowiedni do bierzacych wysilkow w celu powstrzymania wycieku.

Scientists have asked BP for permission to use sophisticated instruments at the leak site on the ocean floor that would give a far more accurate measurement of the actual flow of oil from the site. BP has declined.
“The answer is no to that,” said Tom Mueller, a BP spokesman, on Saturday. “We’re not going to take any extra efforts now to calculate flow there at this point. It’s not relevant to the response effort, and it might even detract from the response effort.”

link

Weteran Peak Oil czyli Matthew Simmons

Matthew Simmons jeden z doradców ds. energii za kandecji George W. Busha, ekspert od Peak Oil rozmawia z Jay Tylorem. Postanowiłem wybrać kilka ciekawych według mnie punktów prezentujących wydaje się aktualne jego zdanie na temat energii.

Podtrzymuje zdanie dotyczące braku możliwości dostarczania coraz większych ilości ropy w obliczu rosnącego popytu na świecie. Uważa że stworzono iluzje iż Bliski Wschód leży na niewyczerpanych pokładach taniej ropy. Sudyjski minister ropy twierdzi iż zdoloności produkcyjne tego kraju wynoszą 12,5 mln. baryłek na dzień, podczas gdy tzw. "insiders" mówią o rozpaczliwych próbach utrzymania produkcji na poziomie 8 mln baryłek. Także samo utrzymanie pokoju na Bliskim Wschodzie nie gwarantuje jak to się uważa taniej ropy na zawsze.  Matthew stwierdza że ceny ropy skoczą chociażby z powodu konieczności przebudowy światowej infrastruktury (gaz + ropa), jak ocenia 60% przebudowa infrastruktury w skali globalnej kosztowałaby $100 bilionów. Wspomina o znaczniu wzrostu popytu z gospodarek szybko rozwijających się jak Chiny czy Indie. Ogólnie mówiąc problem utrzymania produkcji jest nie tylko z Arabią Saudyjską ale również z Iranem czy Irakiem których pola naftowe są stare, powątpiewa w zapowiadaną moc produkcyjna Iraku na poziomie 16 mln barylek. Próby "odmłodzenia" tych pól za pomocą nowych technologii będą wykorzystywały znacznie większe ilości energii i wody. Simmons uważa iż wielce ignorowaną sprawą jest udział wody przy produkcji współczesnej energii, aż 40% słodkiej wody w Ameryce jest używane do produkcji energii, aby uzyskać 1 galon benzyny potrzeba 3 galonów wody, z tego powodu przewiduje groźbę kryzysu z wodą. Jeśli chodzi o przyszłe głębokie oceaniczne odwierty, które są bardzo drogie, gdzie cena pojedyńczych wierceń to 150 do 300 mln dolarów to szanse niepowodzeń (puste) szacuje na 2/3. To kolejny dowód na to że doświadczymy znacznie wyższych cen ropy w przyszłości. Poruszono kwestie alternatywnych paliw kopalnych takich jak uran czy węgiel. Te które pozostały (USA) i są relatytwnie łatwe do wydobycia, są w dużej cześci słabej jakości. Gaz łupkowy zużywa duże ilości wody, poza tym tak spora rozbieżność cenowa miedzy gazem naturalnym a ropa sprawia iż przemysł gazowy jest "zabijany", przyczynia sie do braku inwestycji co odbije się czkawką w przyszłości i ewentualnym kolejnym elementem który został przegapiony. Piaski roponośne także uważa za zbyt intensywnie wykorzystujące gaz i wode.
Matthew zapowiada również swoją nową książke “The Dawning of Ocean Energy" oraz mowi o swoim projekcie www.oceanenergy.org który według założenia ma wykorzystywać nabrzeżny wiatr w celu uzyskania destylowanej wody morskiej i płynnego amoniaku.

piątek, 14 maja 2010

Pęknięcie bańki?

W WSJ pojawia sie artykuł sugerujący powrót USA do standardu złota.

Obecnie jest dość ciekawe iż złoto idzie do góry w odpowiedzi na "dobre" i "złe" wiadomości. Inflacja? Złoto w góre,  deflacja, złoto w góre. Giełda w góre, złoto w góre, giełda w dół złoto w i tak w góre.
Dlaczego? Czy rynek przewiduje pęknięcie bańki w światowym systemie monetarnym?

link 

Zloty ATM ("bankomant")


W czasie kiedy zloto osiaga kolejne swoje szczyty, w srode w jednym z najlepszych hoteli w Abu Dabi zostalala oddana do uzytku maszyna ("gold to go") ktorej przeznaczeniem jest wydawanie zlotych sztabek do 10 gram w unikatowych formach. Przypomina zupelnie nasze bankomaty, idea wynalazku jest dzielem Niemca o nazwisku Thomas Giessler.


Jeszcze tylko brakuje zeby postawili kogos kto sprawdza te zloto :)

link

środa, 12 maja 2010

Jeśli myślisz że masz rozeznanie w skali wycieku ...

Jeśli wielkość wycieku z Zatoki Meksykańskiej porównać do mapy Polski wyglądałoby to mniej wiecej tak jak na zdjęciu poniżej

 

Ropa rozprzestrzenia się dość szybko jak wspomniałem we wcześniejszym poście 25000 baryłek dziennie co potwierdza profesor MacDonald ze stanowego uniwersytetu na Florydzie opierając sie na zdjęciach satelitarnych oraz rządowych map określajacych przyszłą trajektorie wycieku.

Tymczasem rozpoczęło się wiercenie jednego z dwóch odwiertów mającego powstrzymać wyciek, termin ukończenia planuje się na 15 lipca, problem może jednak okazać się finał tej operacji, istnieje ryzyko jeszcze poważniejszego wycieku mogącego osiągnąc około 240 000 barylek na dzien, twierdzi profesor Fred Aminzadeh z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Pierwsza proba z metalową kopułą nie powiodła sie, czas na plan B. W międzyczasie New York Times przepytuje 5 ekspertów w celu zasięgniecia informacji co można jeszcze zrobić i jak uniknąc przyszłych katastrof tego typu

1) Unikać rozpylania chemikaliów, dotychczas użyto ich około 300 000 galonów, ropa która wycikła reaguje na rozpuszczaliniki oparte na ropie, które są bardzo toksyczne, 1960 użyto ich po raz pierwszy i szybko zarzucono poniwaz wyrządzały więcej szkody dla środowiska niz sama ropa
2) Zapomnijmy o zaworach akustycznych, popularne w Norwegii czy Brazyli reagują na akustyczny puls mogący zwiastować wybuch. Reczne zastosowane na feralnej platformie zawiodly, akustyczne moze zadzialalyby moze nie, ich dzialanie jest aktywowane czesto przez falszywy alarm, regularne testowanie moze byc niebezpieczne dla ludzi
3) Powstrzymajmy outsourcing, zbytnia komplikacja i rozwarstwienie zadań na wielu podwykonawców w erze ciecia kosztów może okazać się zgubne
4) Pomóżmy wsiąkać ropie przez stosowanie substancji umożliwiających łatwą absorpcje takich jak włosy zwierząt
5) Nic nie robić - ropa to produkt uboczy biologicznego i geologicznego procesu, zostawiony naturze falom, słońcu, mikrobom zostanie naturalnie zneutralizowany, dzialanie człowieka takie jak stosowanie detergentów czy wypalanie spowoduje wiecej szkody.

niedziela, 9 maja 2010

Srebro i śledztwo w sprawie machlojek JPMorgan

Jak donosi GATA, w New York Post ukaże się artykuł o dwóch równoległych procesach (cywilne przez CFTC-komisja nadzorujaca handel towarami i kryminalne przez Departament Sprawiedliwosci) wytoczonych przeciwko JPMorgan jednemu z głównych posiadaczy tzw "derivatives" rynku metali szlachetnych. Sprawia według anonimowych źrodeł będzie głównie nakierowana na "domniemaną" niedozwoloną grę na zaniżanie ceny srebra. Pod lupą znajdą się transakcje na londyńskim London Bullion Market Association's (LBMA) i nowojorskim New York Mercantile Exchange (Nymex). W trzech ostatnich kwartałach 2009, JPMorgan zwiększych posiadanie swoich pochodnych opartych na srebrze o $6,76 mld lub jak kto woli 220 mln uncji.


W zeszłym tygodniu zauważyłem bardzo nietypową rzecz, rozjechała się korelacja między cenami złota i srebra. Te pierwsze wystrzeliło do poziomu powyżej $1200 za uncje, srebro było jakby uśpione, jakby ktoś nadepnął na nie butem, bardzo dziwne.
Ciekawostką jest to iż w zeszłym tygodniu jak donosi Ted Butler, JPMorgan dołożył "shortów" do swojej puli.

link

piątek, 7 maja 2010

"Peak Oil" pojawił sie w duzych mediach !!!

Tego jeszcze nie bylo Peak Oil został  poruszony w większych mediach, dokładnie CNBC.
To nie jest szok polityczny tak jak w latach siedemdziesiatych gdzie baryłka podrożała w przybliżeniu z $1 do $40, to będzie szok permanenty, nie zadne czasowe zejscie, z możliwością ceny baryłki $300 czy $350!
Puru Saxena ciekawy gość, śledze czasem jego artykuły ponieważ pisuje dla Agory.
No to niedowiarki zerknijcie na link

czwartek, 6 maja 2010

BP i RIG (Transocean LTD)

Nie sprzedawaj akcji BP ani RIG jeśli posiadasz takowe w swoim inwestycyjnym portfolio to rada Byrona Kinga (zajmuje się energia i ropą). Uważa iż mimo braku szybkiego rozwiazania problemu wycieku i jego skutków wciąż będzie duża globalna presja na głębokie wodne odwierty. Jest to geologiczny fakt iż większość naszych przyszłych rezerw będzie głęboko pod wodą. Możemy być pewni ściślejszych regulacji i kosztów eksploatacji ale nie ma takiego pojęcia jak "bezpieczny" w ultra niebezpiecznym środowisku, projekty odwiertów na głębokich wodach nie znikną tak po prostu.
Don’t Panic. Don’t succumb to screaming headlines. For as bad as the Gulf of Mexico disaster is – yes, it’s bad – I’m not recommending that you sell out.
link

środa, 5 maja 2010

Halliburton Co.

W kręgu potencjalnie winnych światło pada na Halliburton odpowiedzialny za betonowanie odwiertu. W 14-letniej historii złe betonowanie było przyczyną 18 z 39 usterek w Zatoce Meksykańskiej. Ciekawą osobą związaną z Halliburton jest Dick Cheney były wiceprezydent za kadencji Busha, byl on prezesem tej korporacji. Oto co do powiedzenia ma dziennikarz o imieniu Papantonio w związku z tym iż na feralnej platformie nie bylo zdalnego zaworu bezpieczeństwa (koszt $ 500 000).
Papantonio laid the blame squarely in Dick Cheney's lap and said this was one of the deregulations of the energy industry that was negotiated during his secret meetings with oil industry and other energy executives during George Bush's first term in office and called this the biggest under-reported aspect of this disaster.
 Czyli wynika z tego że odbywały się za zamkniętymi drzwiami negocjacje za poprzedniej prezydentury ze skutkami deregulacyjnymi

Jeste jeszcze ciekawa sprawa ubezpieczenia. Jak podaje New York Times w 86 roku został powołany Oil Spill Liability Trust Fund (fundusz odpowiedzialny za skutki wycieków ropy), zaczął gromadzić fundusze po katastrofie na Alasce w 1989 roku. Ogranicza on odpowiedzialność korporacji z odwiertami u wybrzeży do $75 mln dolarów jako maksymalnej kwoty roszczeniowej niezaleznie od tego kto pozywa, osoba indywidualna, firma czy rząd. W 1990 wprowadzono Oil Pollution Act nakładający 8-centowy podatek od kazdej baryłki jako zabezpieczenie przed usuwaniem skutków wycieków (aktualnie jest tych pieniedzy okolo $1.6 mld z czego w przypadku tej katastrofy mogłoby zostać wykorzystane $1 mld)

Under the law that established the reserve, called the Oil Spill Liability Trust Fund, the operators of the offshore rig face no more than $75 million in liability for the damages that might be claimed by individuals, companies or the government.

The fund was set up by Congress in 1986 but not financed until after the Exxon Valdez ran aground in Alaska in 1989. In exchange for the limits on liability, the Oil Pollution Act of 1990 imposed a tax on oil companies, currently 8 cents for every barrel they produce in this country or import.
Ponadto
The law, the Oil Pollution Act of 1990, stipulates that “each responsible party for a vessel or a facility from which oil is discharged” is liable for cleanup costs. It does not state that the owner of a rig or a vessel is automatically responsible for the costs
link 1
link 2
link 3

poniedziałek, 3 maja 2010

Zatoka Meksykańska - wyciek, naprawa i skutki

Wszyscy naokoło trąbią już o wycieku i katastrofie w Zatoce Meksykańskiej platformy Deepwater Horizon należącej do BP. Nikt dotąd dokładnie nie wie co się w tamtym miejscu wydarzyło,  jest za wcześnie aby wyrokować, na jednej z pierwszych konferencji z udzialem DHS (departament bezpieczeństwa) powiedziano ze nie można wykluczyć zamachu jako przyczyny. To co czyni ten przypadek szczególnym to głębokość na jakiej doszło do katastrofy, niespotykany w dotychczasowej historii (około 1,5 km). Na obrazku poniżej przedstawiono mniej więcej jak wygląda miejsce o którym mowa i co będzie próbowano robić aby zatamować feralny punkt. Próba ma polegać na dokonaniu dodatkowego odwiertu mającego odciąć ujście ropy z teraźniejszego (patrz platforma po lewej stronie, znalazła sie na miejscu w ubiegły wtorek). Problem polega na tym że aby dokonać takiego odwiertu potrzebne są przynajmniej 2 do 3 miesięcy. Mechanizmy zabezpieczające nie zdołały zamknąć zaworów aby powstrzymać wyciek. W niekorzystym przypadku wyciekać może nawet 210 000 baryłek ropy na dzień (1 baryłka = 159 litrów). Z informacji podawanych na bierząco wiemy iż początkowe szacunki wycieku to 1 000 baryłek, potem długo 5000, choć juz od dawna wiadomo że naprawde wycieka przynajmniej 25 000 baryłek na dzień.


Należy teraz zadać sobie pytanie jaki to będzie miało skutek. Tak naprawdę to ciężko powiedzieć, już dzisiaj widać że te wydarzenie będzie dużo gorsze niż wyciek z 89r na Alasce czy ostatni duży huragan Katrina. Cały świat naftowy patrzy na to wydarzenie bo stawia pod znakiem zapytania przyszłe i obecnie toczące się inwestycje u różnych wybrzeży, jest to szczególnie aktualne teraz kiedy Obama zupełnie nie tak dawno wystąpił z planami ekspolatacji wschodniego wybrzeża USA. Plama jest coraz większa zagraża rybołówstwu i turystyce w stanach z rejonu zatoki nie wspominając o środowisku, ten skutek akurat jest dość oczywisty. Teraz niech ktoś popróbuje przewidzieć ceny ropy kiedy zostaną zamknięte nabrzeżne rafinerie w Luizjanie czy Teksasie, kto obstawia $100 za baryłke w przyszłym tygodniu czy nawet do $200 w lecie.  Kto zapłaci koszmarne odszkodowania za szkody? Kto sądzi że wydarzenie może przyczynić się pęknięcia bańki na Wall Street? A co się stanie jak przyjdzie huragan typu Katrina i wydarzenia sie nałożą? (W tym rejonie USA własnie niedługo zacznie sie sezon huraganowy )


Oczywiście "wciąż mamy sporo łatwej do eksploatacji ropy" dlatego nie musimy sie martwić teoriami peak oil, czy przyszłymi jeszcze głębszymi nowo-odkrywanymi złożami trudniejszymi do eksploatacji.

link1
link2