niedziela, 6 czerwca 2010

Czy złoto jest kolejną bańką która pęknie z hukiem?

Nie daj się czasem zwieść że w to wierze(nie wliczając korekt, pękniecie bańki jest dla mnie np. powrotem do poziomów $700 za uncje).

W ostatnim czasie w chwili kiedy złoto jest na "historycznych" cenowych szczytach (nie mylić tego poziomu z rzeczywistą max. jego wartoscią, bo nie uwzględnia inflacji) coraz więcej słyszy się o pęknięciu bańki na złocie, jednym z dowodów jest artykuł w Wall Street Journal autorstwa Bretta Arendsa. Terminu tego użył także znany inwestror George Soros, któremu wytknięto hipokryzję, w rzeczy samej jedno mówi drugie robi. "Bańka na złocie" jest określeniem który wyjątkowo często zaczął się pojawiać w przeciągu ostatniego roku. Poniżej wykres z stockcharts.com prezentujący wzrost ceny złota w ostatnim dziesięcioleciu. Piękna bańka?


Bańke inwestycjną charakteryzuje stały i najczęściej nagły wzrost ceny podkręcany przez wiarę i spekulację w to iż ceny będą cały czas wzrastać. Jest jeszcze jedna cecha szczególna na którą zwraca się mniejszą uwagę, pęknięcie następuje w chwili gdy cena danego aktywu daleko przewyższa jego rzeczywistą wartość. Czy taką sytuację mamy obecnie na złocie? Tutaj dochodzimy do istoty problemu na który odpowiedzią jest "nie", ponieważ rzeczywista wartość złota jest niższa od tego co pokazuje w chwili obecnej rynek, a co jest charakterystyczne dla bańki.
Jeśli pojawiają się głosy na temat bańki na złocie to przeoczaną sprawą jest właśnie prawdziwa wartość złota.

Nieocenioną przydatność złota można określić w dwóch punktach:

1) Jest używane do kalkulacji ekonomicznych, tzn. zapewnia efektywny sposób kalkulacji kosztu towarów i usług w czasie. W roku 1971 kiedy Nixon zamykał okno wymiany złota po stałej cenie $35 (ciche bankructwo USA), za jedną uncję bądź jej odpowiednik w dolarach można było w USA kupić dobry garnitur, dzisiaj za uncje złota w dalszym ciągu można kupić dobry garnitur, a za $35 można kupić co najwyżej dobry T-shirt.

2) Ponieważ jest to aktywa fizyczne, pozbawione ryzyka osób trzecich, tzn. nie jest zależy od obietnic bankierów czy polityków, co w dzisiejszych niepewnych czasach odgrywa duża rolę. Nieodpowiedzialne poleganie na długu zakwestionuje wartość papierów rządowych czy wypłacalności banków.

Jeśli chcesz ochronić swój kapitał (złoto nie jest typową inwestycją), zastanów się na trzymaniem złota do czasu aż osiągnie górkę.

Jak poznać kiedy to będzie? Najlepiej po obserwowaniu relatywnej wartości złota w danym momencie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz